Jak tvořit se psem TÝM

7. června 2016 v 11:35 |  Zápisky
Když se naučíme koexistovat se svým čtyřnohým chlupáčem, získáme něco úžasného...Kdy začít s výcvikem?
Hned. Není na co čekat. Samozřejmě na pejska klademe přiměřené nároky s ohledem na věk nebo na situaci, kdy si jakýmkoliv výcvikem projde úplně poprvé. Trénujeme 5-10min. třeba 3x denně. Postupně interval tréninku prodlužujeme. Nejlepší je začít doma v nerušivém prostředí. Pak pokračujeme venku na klidnějších místech, postupně pak trénujeme i ve složitějších lokalitách s výskytem lidí, psů a jiných aspektů.

Co všechno pejska naučit?
Tohle je dost relativní. Záleží, jaké plemeno máte a co všechno s ním chcete dělat. Ovšem absolutně NEJDŮLEŽITĚJŠÍM povelem v životě psa je přivolání. V dokonalém světě by tento povel ovládal každý pes, bohužel opak je pravdou. Pokud zvládáte přivolání, máte v podstatě vyhráno. Jelikož se chtě nechtě vyskytne nespočet situací, kdy bude potřeba tento povel použít. Ať už při odvolání od jiného psa, zvěře, člověka, cesty… Pokud nechcete celý život psa tahat na vodítku nebo v horším případě, zavřít ho někde v kotci a nedopřát mu plnohodnotnou procházku, zaměřte se na perfektně naučené přivolání.

Proč vůbec začínat s výcvikem?
Je jedno, jaké máte plemeno nebo to, že chcete svého psa pouze jako rodinného mazlíčka. Každý pes by měl ovládat alespoň základy, jinak vám může přerůst přes hlavu. Samozřejmě jsou tu i další výhody. Prohlubuje se tím váš vztah se psem a vytváříte si s ním důvěru. Jakmile ˝postavíte˝ pevné základy, pouto se psem bude nezničitelné. Získáte toho nejvěrnějšího a nejlepšího přítele.

__________________________________________________
Čtyři důležité ingredience při výcviku:

DOBRÁ NÁLADA
Pes vycítí jakoukoliv vaší psychickou nepohodu. Ať už je to stres, smutek, vztek, nechutenství, únava, nemoc… Neuvažují a nereagují jako my, proto se to skrz naší špatnou náladu, může negativně odrazit na výkonu a chování psa.

TRPĚLIVOST a DŮSLEDNOST
Při výcviku je důležité byt trpělivý a důsledný. Každý pes je individuální a stejně tak se učí novým věcem. Když něco nezvládá hned napoprvé nebo ani po delší době není vidět žádný pokrok, věřte, že je jenom otázkou času, kdy se dostaví výsledky. Pokud se cítíte bezradně, zamyslete se, jestli není chyba u vás. Přesvědčte se, že provádíte výcvik správně a jste skutečně důslední. Odměňujte pejska pouze ve chvíli, kdy udělá přesně to, co po něm chcete.

MOTIVACE
Jen správně navnaděný pes pracuje na 100%. Psi nejsou roboti, vojáci ani otroci, jsou to naši parťáci a společníci. Měli bychom je za jejich práci, snahu, lásku a věrnost odměňovat a někdy stačí skutečně málo. Důležité je udržet jak svoje, tak pejskovo nadšení pro věc. Namotivovat ho hrou, cvičit v adekvátních intervalech a nejlépe opět ukončit společnou práci hrou. Čím pozitivněji se k tomu budeme stavět, tím spíš se to projeví na psovi. Z každé aktivity by měl mít radost a mít to spojené s něčím příjemným. Spokojený pes vám vaše úsilí vždy vrátí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama