Jsem pes, ne člověk.

20. června 2016 v 1:03 |  Woodyho sloupky
WOODYHO SLOUPEK I.


Jestli patříte do skupiny ˝chovatelů˝, kteří berou své psy za své děti, měli byste si raději udělat opravdové děti. Nebo možná vyhledat odborníka. Nebo obojí.


No není divu.
Jsme většinou neskutečně roztomilí, přítulní a samá láska.
Tohle vám nedají ani ty skutečné děti, ale my? Nikdy nepřestaneme. Ani když vyrosteme a zestárneme. Možná vás občas pozlobíme, když se zaběhneme nebo nás najdete doma po explozi obýváku, za kterou nás pak obviňujete (neprávem samozřejmě), ale konec konců, vždy stojíme oddaně při vás, bezpodmínečně, do posledního výdechu.

Co nás lidé domestikovali a začali si pořizovat i za jiným účelem, než li jenom tím pracovním, tak se naše životní funkce při člověku ohromně rozvětvila.

Na tom není nic špatného. Jak říká Liška, je úžasné, jak člověk se psem může v dnešní době žít a fungovat.

Ale i když máme toho hodně společného a rádi děláme stejné věci či aktivity, v mnohém dalším se rozcházíme.

Chceme vás následovat a vy byste nás měli vést (minimálně proto, že se stále vytahujete tím, že jste nejinteligentnější tvor na planetě, a bla bla).

Zkrátka, naše myšlení se diametrálně liší. Vy se spoléháte na váš mozek (haha) a my na své instinkty. Měli bychom se proto doplňovat, a ne se přetahovat na naše strany.

Že vám připadá ten pejsek v tom roztomilém oblečku božsky?
Je mu to jedno. Pokud nemá praktický význam jako ochranu před chladem nebo deštěm, nemá smysl z něho dělat panenku ChouChou. Navíc mu takový obleček může překážet v přirozeném a uvolněném pohybu.

Že se na vás smutně kouká, když se ládujete nějakou dobrotou?
Ukažte mi jediného psa, který by si nedal říct. Na rozdíl od vás máme několikanásobněji vyvinutý čich, takže co vám voní líbivě, nám voní neodolatelně. Takové pokušení nedokážeme odmítnout. Ale pak si to vybere svou daň a kolik nás pak končí u zvěrolékaře s nadváhou nebo nemocemi, protože díky špatné krmné dávce, nevhodné stravě nebo zbytkům vašeho jídla nám selhávají orgány. Tenhle druh lásky nám zkracuje život.

Že máte doma gaučáka, který nejraději spí nebo čumí s vámi na Deník Bridget Jonesové a Hvězdné Války a při tom se venčí na podložku?
Či podobný nesmysl. Noaco?! Jasně, jsme každý jiný, pes od psa individuální a nemáme nutně stejné potřeby. Ale zasloužíme si párkrát denně příslušnou procházku. Nejde jenom o to se vyvenčit, je to také náš sociální život. Chceme si proklepnou naše teritorium, zjistit kdo tam prošel a objevovat svět našim čenichem. Vy si čtete esemesky, my zase pesemesky. Mimo to, doma sotva poznáme nějaké psí kámoše.

Že ho vezmete sebou na nákup nebo do hospody?
Stavíte nás často do situací, v nichž jsme naprosto bezmocní. Uvázání před obchoďákem napospas bezohledným lidem nebo ještě hůř v uzavřeném autě, které už bylo nejednomu psovi osudným. Když jsme uvázání, tak se neubráníme útoku nebo únosu a v autě si neotevřeme okýnko ani nevylezeme ven si provětrat kožich. Stejně tak nejsme dobří parťáci v pivním pin pongu. A ležet pod stolem u noh násosek v místnosti, která funguje zároveň jako čadírna, nás nebaví. Navíc nám oběma je to zdraví škodlivé, ale vy si to na rozdíl od nás vyberete dobrovolně.


Nemyslím to ve zlém. Chci jen skrz vyštěkané řádky sdělit, že nás nemůžete brát jako lidi a už vůbec s námi tak zacházet.
Tím, že nám nedáte kus dortu, nevezmete nás všude sebou nebo nebude náš obojek ladit s vaší kabelkou, nám neublížíte. Máme jiné priority. Rádi bychom s vámi trávili každou sekundu našeho života, ale přizpůsobíme se a vždy na vás budeme nadšeně čekat. Rádi sníme vše, co nám dáte, protože to uznáte za vhodné. A budeme vás milovat, ať budete mít na sobě cokoliv a vypadat jakkoliv, tak nás tak milujte taky.

Ničí a přesto všech, Woody.
Přetlumočila Liška.


 


Komentáře

1 bonneris bonneris | Web | 24. června 2016 v 16:38 | Reagovat

Krásně a poutavě napsaný článek.

Mám fenku (která mimochodem vypadá úplně jako liška) a musím říct, že se k ní opravdu chovám jako k miminku.

Potvrzuje se u nás ale rčení že pes je nejlepší přítel člověka. Je to taková parťačka do nepohody. Udělá doma binec  dřív než stačíš mrknout, nikdy nebudu mít doma úplně uklizeno a čisto, nejspíš nikdy si tu nikdo nesedne na gauč bez toho aniž bych ho pak půl hodiny pucovala odchlupovacím válečkem, ale život bez ní by nebyl taková sranda :)

2 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 2. července 2016 v 21:17 | Reagovat

Ke všemu se musí přistupovat s rozumem. Třeba Crazy smí spát v posteli, na druhou stranu se sebou musí nehcat dobrovolně manipulovat - když mi ho loni nebo předloni napadl jiný jork a paní mi řekla, ať si ho vezmu na ruku, že ona svého nemůže chytit, protože by jí pokousal.
Myslím, že rozmazlování do určité míry k pejskaření patří, ale všeho moc škodí.

3 Liška Liška | Web | 3. července 2016 v 20:24 | Reagovat

[2]: Tak manipulace, ať už zvedání či prohlížení psa je základ. Je to taky důkaz důvěry a respektu ke svému člověku, ale taky velmi užitečná věc, když musí pesan ke zvěrolékaři nebo třeba na stříhání. Učit by se to mělo od mala a to nejlépe formou hry ˝na doktora˝ :D

Mě tedy pokousal jenom jednou a to když venku našel hlavu Barbie a nechtěl ji pustit. Musela jsem mu jí vzít z tlamy násilím - od té doby si nic podobného nedovolil. Když se řekne fuj, pustí co má. A dobrovolně mi nastaví zuby, jelikož pravidelně čistíme, takže je to nezbytné :)

Jinak spaní v posteli, za mě ne, ale nikomu to neberu, ani nemoralizuji. Určitě to uznávám více, než psy zavřené v kotci. Ale u nás to funguje, že on má své místo a já zase to své, hlavně jde o pohodlí a taky chci, aby věděl, že má místečko, které je jenom jeho a kde bude mít vždycky svůj klid, když bude potřeba.

4 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 7. července 2016 v 0:16 | Reagovat

Jen přikyvuji. Se psy před obchody je to opravdu v Čechách šílené. Navíc když je to leckdy jejich jediná procházka... jenže některým inteligentům to bohužel nevymluvíš. :-(
A když jste u spaní v posteli... u nás spí, kde se jí zrovna chce. Na gauči, na křesle, na zemi, v boudě, v pelechu nebo v posteli, to neřešíme (řeším to jen první dva dny po tom, co čistě povléknu:-D ). Je ještě v hraniční velikosti, tak se to dá :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama