Klikr – ano či ne?

11. června 2016 v 18:43 |  Zápisky
Na laiky může klikr působit skoro jako zázračná pomůcka, na které při tom nic zázračného není.Malá věcička, tak akorát do ruky, která po stisknutí tlačítka vydává zvuk cvaknutí.
Tak proč je kolem toho takový povyk?
Proč to jedni pejskaři zbožňují a druzí tím opovrhují?

Každý, kdo by chtěl s klikáním začít, by si měl o tom určitě něco přečíst, nejlépe něco odbornějšího. Nejenom kvůli správnému ˝naklikání˝ pejska, ale aby si nejdříve udělal vlastní názor na celý princip klikru a jeho metodiku při výcviku.
Ale v podstatě se nejedná o žádnou velkou vědu. Specifický zvuk klikru, by měl nahradit vaše hlasivky v době, kdy chcete psa pochválit při výcviku. Onen zvuk má psovi vlastně říct něco jako ˝výborně, hodný pejsek, tak je to správně˝ apod. jen mnohem rychleji, stručněji a jasněji, než to řeknete vy. Aneb, že tu činnost, cvik nebo povel, co jste po něm chtěli, vykonal dobře.

Je to pro psa při učení nového cviku celkem praktické, jelikož je to rychlé. Stačí si správně načasovat kliknutí a pes okamžitě zaregistruje, že udělal přesně to, co měl. Tedy bez zbytečných slov navíc, kterým pes stejně moc nerozumí.


Takže klikat či neklikat?

To si skutečně musí rozhodnout každý sám za sebe.
Nikde není dáno, že se pomocí klikru naučí pes i nemožné. Ústní pochvala a tón vašeho hlasu má stejnou váhu a samozřejmě lze naučit psa všemu možnému, ať už s klikrem, nebo bez něho. Osobně vnímám výcvik s klikrem jako rychlejší. Sama ho používám pouze na nové cviky, ale pak ho zpátky ukládám do šuplíčku a pokračuji bez něj. Stejně i po kliknutí mám tendence psa pochválit, pohladit ho, a když se nám povede nějaký obtížnější cvik, o který se pokoušíme delší dobu, tak mu div nepěju ódy a nelíbám tlapky, jakou mám z toho radost.

Možná se setkáte nebo jste se už setkali s názorem, že klikr naopak kazí výcvik, jelikož díky jeho používání se zavazujete tím, že ho musíte používat pokaždé, jinak pes cvik nezvládne nebo vás nebude poslouchat.

Je to podle mě strašná hloupost a snůška keců.
To je jako by někdo řekl, že když psa chválíte a pak ho pohladíte, tak ho musíte pohladit vždycky, jinak výcvik nebude úspěšný. Prostě je to jen prvek. A dle toho, jak často cvik používáte a opakujete, pes sám pochopí povel a zařadí do svého běžného repertoáru. Vždyť klasická základní poslušnost (k noze, sedni, lehni…) časem díky opakování funguje na principu autority, kterou k vám pes chová a automaticky povel provede bez očekávané odměny. Nebo by to tak aspoň mělo být, vše je to o výchově.
 


Komentáře

1 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 2. července 2016 v 21:09 | Reagovat

Také klikr používám jen na nové cviky. Když už pochopí o co jde, jedu jen na slovní povely.
Nikdy se  mi nestalo, že by Crazy bez klikru nějaký cvik, který jsem ho učila s ním, odmítl udělat. Je to jen trochu jiná pochvala, "nic víc".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama