Vídeňský speciál

5. září 2016 v 17:44 |  Zápisky
Co takhle trošku poškodit duševní zdraví vídeňské populaci, Woody?
Jedeme!


A byl to naprosto fantastický měsíc, nelituji.

Část mé rodiny žije ve Vídni. Z návštěvy se stala (skoro) každoroční letní tradice, proto jsem se ani neobtěžovala zapnout mozkové závity, zda vzít sebou Woodyho. Ten ani nemrkl a měl EU pas, veškerá opatření, očkování, pojištění a sbaleno dřív, než já (nade mnou se doktor slitoval a nenaočkoval mi vzteklinu).

Ale ovšem, po prvních kilometrech na cestě, u poslechu The XX (dejte si, jsou výborní), mnou zmítali obavy. Německy si umím objednat schnitzel a pivo, vykdákám se i u samoobsluhy nebo v nutné neutrální konverzaci. Avšak ˝psí slovník˝ je pro mě tak záhadný, jako haitská kreolština - už jsem se viděla na všech čtyřech (prosím, bez dvojsmyslů), jak štěkám a snažím se o neverbální komunikaci. Na lámání hlavy bylo pozdě, pootevřela jsem Woodymu okýnko, aby si užíval výhledu za jízdy, zatímco mi strkal zadek do úsměvu. Dovolená započala.

Vídeň, město, které důvěrně znám a mám ho opravdu moc ráda. A letos jsem díky Woodymu měla možnost ho poznat z úplně jiné a nové perspektivy.

Největší starostí bylo, jak se sžijeme s betonovou džunglí.
Vždy jsem měla za to (maloměšťák, buran), že ve velkém městě to musí být pro zvířecí populaci těžké a omezené. Následující dny, mně vyvedli z omylu. Tolik (vyloženě) psích parků, výběhových ploch a možností, kde se svým čtyřnohým trávit čas, že jsme se domů chodili opravdu jenom vyspat. Cedulku se zákazem psů bylo možné vidět snad jenom v obchodech s potraviny.

Bylo to pro mě neobvyklé, ale všude kde jsme šli, byl na psa brán zřetel. Odnikud nás nevyhodili, kde jsme si sedli na jídlo nebo kávu, tam nám automaticky donesli misku s vodou. Bylo možné mimo potravin navštívit se psem kterékoliv nákupní centrum či obchod, jít s ním na různé akce, veřejná místa, u jezer měli neoplocené vlastní části, někdy i speciálně vybavené (překážky apod.), ale to nejdůležitější, nejužitečnější a zkrátka nedocenitelné - všude, na každém kroku, byly koše se sáčky! Ano, tu a tam jsme narazili na nesebranou hromádku, ale vzhledem k nesrovnatelné koncentraci psů v ČR a tam, to byl naprosto pomíjivý jev (byl dokonce i problém narazit na odpadky, vajgly, střepy či jiné znečištění - to většinou v zapadlých sídlištích, místní to připisovali cizincům, to však nelze potvrdit ani vyvrátit).

Taky nevím, jestli jsme zrovna my měli za celý měsíc takové štěstí, ale nepotkala jsem ani jednoho jediného nevychovaného nebo problematického psa. A že jsem jich denně potkala i sto. Naprosto běžná záležitost byla, že měl pejskař 2 a více psů. Já narazila několikrát na pána, který venčil na samotě za kolejemi svých osm psů - a ano, po všech řádně sbíral hromádky. Taky tam platilo jedno nepsané pravidlo - pokud si na místě, kde můžou být psi na volno, tak to respektuj a nechoď tam se psem, u kterého nechceš, aby se k němu ostatní přiblížili. Celá ta myšlenka o tom, aby se psi od sebe drželi dál, je nesmyslná, pokud je člověk bere na místa, kde je normální a žádoucí, mít je na volno. Já jsem byla z toho naprosto vedle, protože jsem kolem jezera procházela s Woodym na vodítku. Najednou se naproti nám rozběhlo snad pět psů, kteří nás zavětřili a v ČR (nebo tady v našem městě) byste slyšeli jejich majitelé, jak je přivolávají nebo se je snaží přivolat. Případně si pro ně dojdou, či poběží - pokud to nejsou blbci a všechno to z povzdáli neignorují. Stála jsem tam jako měkké ˝I˝. Pět psů kolem mě, k nim začali přibíhat ještě další a najednou jsem vypadala jako Cesar Millan. Nechápala jsem, proč si je nikdo neodvolá, stejně jako oni nechápali, proč svého psa nepustím, aby se s ostatními proběhl. Tam si připadáte divně, když máte připnutého psa, tady zase, když ho máte na volno (opět, asi raději zaškatulkuji své město).


A tak se ocitnete tam, kde panuje mezi člověkem a psem naprostá symbióza. Lidé si mezi sebou dávali v krajní nouzi sáčky, pamlsky, vodu, hračky, plavali a blbli i s dalšími pejsky, kteří k nim nepatřili. Já si jenom mnula oči, nechtělo se mi věřit, že je tohle možné. Za celou dobu nedošlo k ani jednomu incidentu, rvačce, oddělování psů, obskakování. Asi to bylo tou atmosférou. Byl tam klid, žádné obavy, žádné napětí.

Jediným takovým černým bodem bylo cestování metrem, kde jsem snad jediná měla vždy náhubek, ostatní to neřešili. Tam kde zkrátka nebyl řidič, nebyl pes s náhubkem. Nenarazila jsem na revizora, takže nevím, co by následovalo, ale zajisté minimálně pokuta, v tomhle ohledu dost riskovali.

Návštěva veterinární ordinace.
Nevyhnuli jsme se tomu ani v zahraničí. Nejednalo se naštěstí o žádnou akutní situaci, navíc jsme za necelý týden měli jet domů, ale raději jsem nic nezanedbala. Systém byl trošku jiný. Před vstupem do ordinace jsem musela vypsat formulář (krátký, v AJ a vhodný i pro blbce), který jsem předala velmi milé a ochotné asistentce. Jediné co bylo nepříjemné, byla doba čekání. V čekárně jsme byli tři a paní, která byla na řadě, se rozčilovala, že tam sedí už hodinu, jenom proto, že musela na kontrolu s ouškama jejího psa. Když jí konečně vzali, tak jsme měli radost, že se to pohne a brzo budeme na řadě i my. Nikoliv. Vyšla po další hodině. Když jsem vešla já s banálním problémem, tak jsem pochopila, proč to trvá tak dlouho. Veterinářka vyzvídala, mluvila, byla možná až moc důkladná, takže po zákroku, který by trval u nás maximálně 10min. jsme se zdrželi další půlhodinu. To už bylo opět v čekárně plno. Já jsem byla samozřejmě ráda, že jsem šla a v čekání vytrvala. Veškerou dokumentaci mi uznala pojišťovna a výdaje proplatila.

Další věc, ze které jsem měla radost, byla Woodyho zlepšená fyzička. Ještě doma měl problémové partie, kde při pohlazení byly nezdravě cítit kosti. Nikdy se nepřejídal a i z doporučené krmné dávky vždycky něco nechal, ať už se jednalo o suché krmivo nebo maso. Začala jsem si všímat, že je po plavání nezvykle hladový a natěšený na jídlo. Apetit mu zůstal doteď. Nabral především na svalovině a při prohmatání už není tak ˝suchý˝.

A co všechno se objevilo na jeho jídelníčku?

Koňské maso ✓
Jelení maso ✓
Kuřecí maso ✓
Losos ✓
Mořské plody ✓
Rýže ✓
Barf sušená zelenina a ovoce ✓
Holistické granule pro aktivní psy s 90% bílkovin z čistého masa ✓

A mnoho dalšího. Naší značku holistických granulí, jsme zaměnili za aktivní (pro psy se zvýšenou aktivitou), rýže se zeleninou je dlouhodobě oblíbená příloha k masu, ale nadchl mě barf se sušenou zelenou a ovocem (jablka tedy strategicky vyplivnul). A až na kuře jsem připravovala každé maso polosyrově.

Shrnula bych to tím, že jsme Vídeň zvládli bez problému a užili si naplno každý den.
Bohužel jsem nezachytila moc foto nebo video dokumentace, ale většinu času jsme trávili u vody, takže se z vídeňského léta stalo vydří léto, alespoň něco málo k tomu…

 


Komentáře

1 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 6. září 2016 v 17:28 | Reagovat

Vám to zase tak sluší... nevím, jestli jsem větší fanda Woodyho nebo tvůj :-D
Ta korelace větších měst a lepších podmínek pro psy je zajímavá a pravdivá! Když si vzpomenu na maloměsto, kde jsem se narodila, tak pro psy fakt nic moc. V Plzni už to bylo lepší... v Praze jsme měli hnedle vedle park a Prokopský údolí... a tady máme obrovský upravený louky. A lidi konečně podle našeho gusta. Úplně jedno jestli na vodítku nebo na volno, ale pokud je na volno a poprosíš o přivolání, okamžitě bez urážení nebo "ale von je hodnej" přivolávají.
A co Woodymu tedy bylo, že jste byli na veterině? :-)

2 Liška Liška | Web | 6. září 2016 v 18:50 | Reagovat

[1]: O tom bych mohla vyprávět. V našem městě není krom cvičáku a jednoho pustého pole absolutně nic. V lesoparku je zákaz psů na volno, v parku taktéž, nemluvě o travnatých plochách – bez dětských hřišť mezi sídlišti. Neříkám, že to všichni striktně dodržují, ale stejně. Když nesprdne zákon, tak ne-pejskaři určitě. A to se člověk na to raději vytento, než aby se hádal. Jsem na mé město rozzuřená, poněvadž máme nehorázný roční poplatek za psa (dost možná i nejvyšší v ČR), zkrátka mít tady psa = luxus a absolutně nic za to. Málo odpadkových košů, žádné sáčky, nebo alespoň příspěvek na cvičák. A o psím parku si můžu nechat leda tak zdát. Strašně by mně zajímalo, co město s těmi financemi dělá, a že tu psů máme poměrně hodně.

Veterinu jsem nechtěla rozmazávat, protože nechci prozradit případným návštěvníkům, jaký jsem hypochondr – na to by měli přijít sami :D… Woody začal ˝sáňkovat˝ a než, aby se trápil, vzala jsem ho na vymačkávání análních žlázek – to zní blbě, ale co, úleva byla znát.

3 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 6. září 2016 v 21:22 | Reagovat

[2]: Mně u těch poplatků vadí i princip trvalého bydliště... zrovna to už musím řešit. Popelnice u našich po poskytnutí nájemní smlouvy už platit nemusím, ale jestli budu muset dál platit za psa, když nebydlíme ani v Čechách, to jsem fakt zvědavá.
Mně to blbě nezní, normálka :D My naštěstí problém nemáme, málokdy si zasáňkuje. Nastudovala jsem si jednou videa a zkusila doma a nic, takže u nás to je evidentně jen čištění.

4 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 7. září 2016 v 20:22 | Reagovat

Taky bych někam razila... Už jen to video mě nalákalo k cestování, protože to vypadalo na super výlet!

5 Magda Magda | Web | 8. září 2016 v 17:04 | Reagovat

Jé, to je hezký :) my tam byli jen na pár hodin a psy nepotkali skoro žádný. Jinak bych vycentrovala Woodyho nežravost s Teovou pažravostí a oba by měli apetit v pořádku :D

6 Liška Liška | Web | 8. září 2016 v 17:35 | Reagovat

[3]: Tuším, že se v ČR platí na psa tam, kde je jeho majitel přihlášený. Takže jestli tam už nemáš korespondenční adresu/trvalé bydliště, tak bys platit neměla. Ale nejsem si tím zcela jistá, jen mi to dává logiku.

[4]: Výlety s psisky jsou úžasné. Kdybych jela bez něj, tak se kolikrát ani nevykopu ven

[5]: Tak já jsem ráda, že není pažraví, má to i své výhody – nežebrá, nekrade ze stolu a venku nic nesežere :)

7 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 8. září 2016 v 18:08 | Reagovat

[6]: Ano, jestli myslíš tím přihlášením trvalé bydliště :-) Jinak je úplně jedno, kde fyzicky bydlíš ty nebo pes, podstatné je to trvalé bydliště majitele, tedy to, co má v občance. My jsme trvalý pobyt na území ČR neukončovali, takže úředně tam pořád bydlím...takže si myslím, že vám na ty pytlíky do Čech nakonec stejně budu muset přispět :D

8 Liška Liška | Web | 8. září 2016 v 18:15 | Reagovat

[7]: Na pytlíky? To se mému městu vyhne obloukem. Už mi mamka říkala (bydlí v jiném městě), že když chodí platit poplatek za jejich psa, tak dostává sáčky + mají lokality, kde jsou připevněné ke košům. Ale chápu. Ještě mi teda ve městě radili, ať si přihlásím psa na prarodiče, že je to nesrovnatelně levnější, ale zas to moje babička nechce (starší osoba, vidí v tom problémy atd.). Takže hold, nakonec se musím plácnout přes kapsu a sakra mě to štve, splachovat finance do záchodu můžu i doma :D

9 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 8. září 2016 v 20:05 | Reagovat

[8]: Jó, to jsem taky slyšela, že někde dávají pytlíky. My dostali aspoň známku, někde nedostaneš ani tu. Přihlašování na babičky je běžná praxe jak očurat zákon... ale mně by to svědomí nedovolilo, i když si myslím, že ty poplatky jsou fakt nešťastné.

10 Liška Liška | Web | 8. září 2016 v 20:12 | Reagovat

[9]: Známku máme taky! Ale jenom proto, že jsem Woodyho šla naočkovat do města, kde bydlí mamka - dostal od vetky. U nás nic, pes je tady jen drahá dekorace, která všude kálí a leze všem na nervy. Tak já jsem to po babičce taky nechtěla - neumím si představit, že by se nedejbože zaběhl a příslušný útulek by to řešil s ní. Nebo by se něco stalo třetí osobě atd.

11 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 8. září 2016 v 22:03 | Reagovat

[10]: Já myslím jinou známku, známku která dokládá právě to, že za psa platíš :-) Známka  o očkování je ještě něco jiného a tu máme samozřejmě taky. A pak máme ještě známku, se jménem a telefonem, co jsme si nechali dělat...a to byla jediní známka, kterou jsme nosili :-) Ale tam jsou česká telefonní čísla, takže momentálně spoléhám na čip, kdyby náhodou něco.

12 Liška Liška | Web | 9. září 2016 v 7:22 | Reagovat

[11]: Tak to se přiznám, že o takové známce jsem ani nevěděla (což plyne z mého předchozího komentáře :D)

13 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 11. září 2016 v 21:18 | Reagovat

To vide je bezvaa!

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 13. září 2016 v 23:17 | Reagovat

Líbilo se mi nejen video, ale hlavně obsah článku. Zajímavé skutečnosti z Vídně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama