Cestování se psem

27. října 2016 v 21:58 |  Zápisky
S Woodym toho máme nacestováno poměrně hodně, a proto bych ráda napsala pár tipů pro ty, kteří ještě se psem necestovali nebo cestují jen zřídka.

Zatím jsme tedy neměli možnost využít letadlo nebo loď/trajekt, ale pokud se nám zadaří, určitě to aktualizuji a sepíšu.CESTOVÁNÍ VŠEOBECNĚ
Tady doslova platí, kdo je připraven, není překvapen.
Nejlepší je zvykat psa na cestování jakýmkoliv dopravním prostředkem od štěněte. Skutečně, nikdy není moc brzo. I když cestujete převážně vašim autem, je dobré zkusit i veřejnou dopravu, protože nikdy nevíte, kdy toho budete muset využít. Štěně si tak zvykne na ruch ve veřejné dopravě, různé výstražné zvuky, pachy, případně i na nával cestujících. Pokud máte staršího nebo dospělého psa, trénujte cestování v kratších intervalech (1 zastávku) a vyhlédněte si méně zaplněnou veřejnou dopravu, aby si na podobné situace pomalu zvykal. Když se osvědčí, postupně zvedejte náročnost.

Jak u štěněte, tak u dospělého psa nikdy nedělejte jednu věc - NEUKLIDŇUJTE HO!
Tohle bývá jeden z nejčastějších lidských instinktů, když pes začne kňučet, štěkat nebo se projevovat neklidně. Člověk ho hladí, utěšuje, krmí pamlsky a dělá všechno proto, aby ho umlčel. Což je CHYBA, protože se takhle pes nikdy nenaučí cestovat v klidu - konejšením se mu dává najevo, že je tohle nevhodné chování v pořádku a on to bude opakovat.

Proto majitel psa musí nastoupit v klidu a být vyrovnaný celou cestu. Pokud pes nereaguje na povel ticho, tak upoutejte jeho pozornost hrou. Berte sebou třeba uzlík a přetahujte se o něj. Nebo podávejte pamlsky pouze, když uposlechne na povel ticho - ze začátku můžete častěji, potom se snažte interval mezi povelem a odměnou zdelšovat a občas pamlsek vynechejte, jelikož může nastat situace, kdy ho nebudete mít při sobě a budete muset psa přesto zvládnout. Taky ze začátku nedoporučuji, aby si psa hladili cestující, pokud jízdu ještě nezvládá - je to v podstatě stejné konejšení, jako od vás. Pes si získá pozornost od někoho jiného a vy budete mít zaděláno na problému. A úplně nejlepší je ho celou cestu ignorovat. Jakmile totiž pes pochopí, že se svým škemráním nepochodí, tak ho to brzo přejde.


AUTOBUS / METRO
Vždy je lepší začínat kratší trasy a vyhlídnout si nezaplněnou dopravu. Nebude to pro pejska takový šok a vy si můžete vyhlídnout dobré místo, kde se usadíte. Stejně jako vy, tak i pes musí nastoupit v klidu. Neměl by být rozdivočený, nevrlý ani rozrušený. Je dobré si počkat, až všichni cestující nastoupí a netlačit se mezi nimi. Může se stát, že pes vzdoruje vejít, často se to stává třeba u vyvýšených autobusů. Pokud myslíte, že na to ještě není připravený, nenuťte ho, ale pokud stejné divadlo předvádí pokaždé, zkuste malý trik, kdy před něj do autobusu naběhnete, případně si ho přitáhněte. Ovšem nátlak by měl být až poslední. Psi se neumí soustředit na více věcí najednou, takže by bylo dobré s ním nastoupit za rychlejší chůze, u které ho můžete zároveň odměňovat. Ale nejlepší variantou samozřejmě je, když pes nastoupí sám od sebe. Na takové trénování bohužel není moc času, takže je dobré psa povzbuzovat a lákat ho pamlsky nebo hračkou. Já osobně jsem si svého psa poprvé vytáhla nahoru za postroj, protože by za nic nenastoupil.

Co mít sebou?
- náhubek (který by měl mít už při vstupu)
- hadřík (kdyby se stala nehoda a pejsek si tam ulevil a vy to museli uklidit)
- vodu + misku (nejlépe cestovní, já mám ráda nylonovou, je dobře skladná)
- pamlsky
- hračku
- sáčky
- jízdenku pro pejska
VLAK
Dle mého, jako většině lidí se i psům cestuje lépe vlakem. Tolik to sebou nešije a je nepravděpodobné, že by to vyrušovalo řidiče. Opět se zde člověk může setkat s problémem u nastupování psa, pokud jde o vyvýšený vlak. Tady se ovšem moc smlouvat nedá a jednat se musí kolikrát rychle, aby vás nebo psa nepřivřely dveře. Pokud cestujete jenom pár minut, velkou hlavu si z toho dělat nemusíte, ale pokud plánujete několika hodinovou jízdu, je dobré se pořádně připravit a to už při koupi jízdenek. Málokteré lepší dráhy tolerují psy, pokud nejsou v klecích nebo mají větší rozměry. Tam vás nemusí ani pustit, proto si předem zjistěte kritéria dané společnosti. Pokud to lze, doporučuji koupit pro vás i psa místenku mimo kupéčko. V kupéčku je často úzký prostor na nohy cestujících a může se stát, že se tam pes ani nevejde. Nemám zkušenosti s tím, jestli můžete zarezervované sedadlo použít pro psa a ani nehodlám tuto variantu blíže zkoumat. Pokud cestujete tedy několik hodin, určitě to nebudete chtít prostát v uličce, kudy procházejí jiní cestující a průvodčí, proto raději sázejte na otevřený prostor, kde jsou sedačky za sebou nebo naproti sobě. Tam zpravidla bývá hodně místa na zemi i pod sedáky.

Co mít sebou?
- náhubek
- hadřík
- vodu + misku
- pamlsky
- hračku
- sáčky
- jízdenku pro pejska
- očkovací průkaz (na území ČR, pokud se zdržíte mimo svůj domov déle)
- pojištění + pas pro pejska (pokud jedete za hranice ČR)
- klec (pokud to vyžaduje daná společnost dráh)
- tašku na pejska (pokud se jedná o malé plemeno, můžete tím obsadit zarezervované místo)

AUTO
Bezpodmínečně asi nejpohodlnější cestování. Když se pejsek zvyká od mala, neměl by být žádný problém a se straším psem si lze dát na čas a trénovat jízdy postupně, tak jak situace vyžaduje. Nicméně v první řadě je bezpečnost při dopravě, proto určitě psa nikdy nedopravujte na předních sedadlech. Rozhodně nemá co dělat na klíně řidiče, ale ani na klíně nebo pod nohami spolujezdce. Je to přestupek a opravdu nebezpečná situace, i kdyby se mělo jednat o krátkou vzdálenost, není důvod proč riskovat. Nejlepší variantou je klec umístěná v kufru. Pes bude mít vlastní prostor, nebude rušit ani řidiče, ale ani cestující a navíc nezaneřádí auto. Určitě nenechávejte psa v kufru nezajištěného (bez klece), aby to s ním házelo a on se mohl poranit. Druhá varianta je na zadních sedadlech, ale vždy za použití cestovního postroje! Lze koupit celý autopostroj, anebo ke klasickému postroji dokoupit bezpečnostní spojku (nikdy nezapínejte spojku k obojku, aby se pes neuškrtil!) U větších psů, kteří mají tendenci strkat hlavičku, až k řidiči, je dobré mít nějakou oddělovací síť mezi sedadly. Psovi by se taky nemělo nechávat úplně otevřené okénko, v případě kdyby spojka selhala, tak by se mohlo stát, že by vám za jízdy vyskočil z auta. Lze to také pojistit pořízením si mřížky do okna. Pokud cestujete delší dobu, určitě pravidelně zastavujte na venčení, napájení vodou a protažení pejska. Nikdy ho nenechávejte v přehřátém autě! A snažte se (přes léto) cestovat v brzkých ranních hodinách nebo večerních, kdy není takové horko. I když máte klimatizaci, tak stejně jako lidé, můžou i psi z chladného vzduchu onemocnět, proto jí omete na nutné minimum.

Co mít sebou?
- vodu + misku
- klec, autopostroj nebo klasický postroj s bezpečnostní spojkou
- deku či přehoz na sedadla (v případě, že chcete čisté auto)
- oddělovací síť (pokud pejsek obtěžuje řidiče a spolujezdce)
- mřížku do okna (jestli trváte na otevřeném okně)
- potřebnou dokumentaci (podle toho, kam a na jak dlouho jedete)
- pamlsky
- hračku
- sáčky


ZÁVĚREM
Pokud se chystáte vycestovat do zahraničí, nezapomeňte psovi vybavit cestovní pas a pojistit ho. Zjistěte si jaké preventivní opatření je nutné pro danou zemi (očkování atd.). Pokud jezdíte v rámci České Republiky, berte sebou očkovací průkaz. Jsou pejsci, kteří nesou cestování hůř, bývají ve stresu a jsou neklidní, proto zvažte, jestli v případě delších tras nebude nutné podat uklidňující prostředky, aktuálně jsou velmi chválené Bachovy kapky - rozhodně nikdy nepodávejte žádné lidské prášky ani jiné léčiva! Pokud máte namířeno do zahraničí, zjistěte si, jaké případné rizika se tam můžou nacházet (jedovatý hmyz apod.). Je dobré myslet i na nějaký balíček první pomoci - kupříkladu obvaz, desinfekce, pinzeta na klíšťata atd.

Cestování se psem je zábava, ale jak jsem psala, kdo je připraven, není překvapen. Za všech okolností pohodlí, klid a bezpečnost na prvním místě :)
 


Komentáře

1 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 28. října 2016 v 20:30 | Reagovat

Cestování teď řešíme poměrně často! Ale u nás je to trochu jinej level bohužel. Budeme zase přesídlovat, jen ještě nevíme přesně kam. Mluvili jsme i o USA, ale tam jsem Martinovi řekla, že než abych jí naložila do letadla, kterým nikdy neletěla, tak bych jí nechala u našich. Četla jsem zkušenosti, diskuze... a fakt bych se bála, aby mi doletěla v pořádku. Teď máme ve hře Irsko... a tam bych jí prostě přepravila trajektem... 12hod... to bychom spolu daly. No uvidíme, jestli budu psát další článek:-) Já se modlím, ať zůstaneme v Anglii, z logistického hlediska by to pro nás všechny bylo nejlepší.

2 Liška Liška | Web | 28. října 2016 v 20:44 | Reagovat

[1]: taky bych se bála letadlem! Jen jsem naopak četla celkem kladné recenze a dojmy. Spíš jsem teda četla co je potřeba, aby člověk vůbec prošel přes terminály, protože jsou dost přísní na kritéria vůči klecím. Já si vždycky představovala, že zvířata budou v podobném prostoru jako kufry a umrznou, ale to tak určitě nebude :D (snad!).

Tak jsem teda zvědavá, jak to s Vámi dopadne! Byla by škoda, kdyby se Maršálkovci rozdělili… přeju, ať zvolíte moudře a co nejprospěšněji ke spokojenosti všech tří :)

3 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 28. října 2016 v 21:15 | Reagovat

No, to oni právě, že jsou. Co jsem se dočetla, tak buď letí jako spoluzavazadlo, což je prej strašný a fakt musíš oznámit kapitánovi, že vezeš psa, aby tam přizpůsobil teplotu... navíc utišující léky se vůbec nedoporučují do letadla. A pak může letět jako cargo, a ty společnosti ti řeknou, jak se postarají a za kolik... ale věř tomu.
Za mě prostě 12tiletou fenu, co v životě neletěla, bojí se petard nebo vysavače a nemusí cizí psy do nákladního prostoru letadla neposadím. Ale naštěstí to snad nebudeme muset řešit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama