Máme vlastní tradice!

29. října 2016 v 10:00 |  Zápisky
A je to tu znova, hejtování převzatých svátků, které u nás DOMA nemají kořeny a proudem komerce se k nám vetřeli jako křen k páru na rande v kině.

Dřív, než se opět rozvíří veřejná nevraživost vůči Santa Clausovi a jeho turbo saním, zahlédneme několik přímých ran na triko tolik milovaného a nenáviděného helouvínu.

Svátky opakovaně rozdělují lidi na několik táborů. Jedni chtějí opěvovat pouze naše tradice, druzí se nebojí zkusit něco jiného, dalším je to jedno.

Mě osobně se líbí atmosféra snad každého svátku (většinou je volno), připadá mi krásné něčemu vzdát hold nebo se na něco těšit, udělat běžný den výjimečnější a zkrátka si to užít po svém.
A jelikož je tu konec října, máme tady…


DUŠIČKY 1. 11 (Keltský a Slovanský svátek / 10 století)
Je něco upřímně vznešenějšího, než našim zemřelým prokázat velkolepou úctu v jejich den? Zavzpomínat, sejít se pokud možno s rodinou jako při posledním rozloučení a věnovat tu chvilku v roce skutečně té osobě nebo osobám, které nás opustili? Rozzářit hřbitovy, ozdobit věnci a zpestřit jinak tak tiché a osamělé místo.

HALLOWEEN 31.1 (Anglosaský lidový svátek rozvinutý v Irsku / 12 století)
Neboli předvečer Všech svatých. Na mě helouvín působí příjemně komicky a vesele. Ulice plné malých čarodějnic, duchů, kostlivců a příšer uplácených sladkou měnou. Nejčastěji si tento svátek, který má počátky na evropské půdě spojujeme s USA, ovšem slaví se ve většině anglicky mluvících zemí. K nám se donesl trend vyřezávání dýní a maškarních mejdanů, hodně oblíbených u starší populace. Za mě ano.


Velmi mě udivuje všeobecná nechuť k Halloweenu některých jedinců, zajímalo by mě, co by asi říkali, kdyby se u nás rozšířil Famadihana z Madagaskaru, kde každých sedm let vyzvednou ostatky zemřelého, aby ho zabalili do čerstvého hedvábí.

Někdo hold na to není vůbec, jiný oslavuje pouze v tradiční den. Mně se jen příčí, jak nám druzí podstrkují vlastní hodnoty a kážou co je správné. Ať si každý slaví, co chce a jak uzná za vhodné. Nikdo nemusí nikam chodit nebo za něco utrácet. Je to na každém z nás, jak moc se nechá strhnout a jak to celé pojme.

Já se už jenom těším na můj třetí ročník helouvínské párty, které se zúčastním a ještě si promyslím, jestli na Dušičky zavítám za hřbitovní brány. Svíčky zapálím, když ne na pomnících, tak rozhodně doma. Ještě uvažuji, zda koupit dýni a premiérově si jí vyřezat - vždycky jsem si to chtěla zkusit.

A jak vy slavíte/neslavíte?
 


Komentáře

1 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 21:56 | Reagovat

Zajdeme na hřibtov a zapálíme svíčky i doma u fotografií našich blízkých zesnulích. Doma mám výzdobu z dýní, se kterými jsem fotila i Crazyho a to je celá naše "oslava".

Myslím, že je na každém co si slaví.

2 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 13. listopadu 2016 v 9:09 | Reagovat

Upřímně, já slavím Halloween. Zapálím doma svíčky za všechny blízké i 2. listopadu, nicméně na hřbitov nechodím. Všichni mí příbuzní, za kterými bych chodila, jsou pohřbeni na Moravě, což je trochu z ruky. Ale kdykoliv se tam vyskytuji, tak se stavím i na hřbitově.

3 Magda Magda | Web | 14. prosince 2016 v 12:23 | Reagovat

Neslavím ani jedno, každopádně vyřezávání dýní miluju. Převlíkání nebožtíků ale vyhrálo na plný čáře :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama