Tipy na cvičák

1. listopadu 2016 v 12:54 |  Zápisky

POPRVÉ NA CVIČÁK...


ZAVOLEJTE
Jakmile si vyhledáte odborné cvičiště pro pejsky, přečtěte si vypsané informace daného cvičáku na jejich internetových stránkách. V případě, že tam nemají vše uvedeno, zavolejte předem a zjistěte si základní informace.

Tj.:
- jestli mají volné místo
- jestli můžete přijít se psem rovnou na výcvik
- od kdy do kdy výcvik probíhá a ve které dny
- kolik budete za výcvik platit
- co mít se sebou

OBLEČENÍ
Vhodné příslušenství pro pejska je vypsané níže, ovšem připravit se musí i psovod.
Dle počasí se oblečte tak, aby vám nebylo teplo ani zima. Hlavně pohodlně. Vybírejte oblečení, které můžete zašpinit, případně zničit. Důležitá je i dobrá obuv, nejlépe nepromokavá s dobrou podrážkou, která neklouže, protože výcvik probíhá na travnatém terénu.

DOKLADY
Nejenom vlastní, ale i ty od pejska. Budou kontrolovat povinná očkování, bez kterých se výcviku zúčastnit nemůžete.

PŘED CVIČÁKEM
Pokud krmíte psa ráno, tak ten den vynechejte (někdo vynechává i den předem). Je to důležité pro to, aby byl trochu vyhladovělý a motivovaný pamlsky. Taky ho dobře vyvenčete, třeba cestou na cvičák, aby tam pak nedělal hromádky a nebyl díky plným střevům nevrlý.

CHOĎTE DŘÍVE
Pokud jezdíte autem, ještě před cvičákem psa vyvenčete. Pokud chodíte pěšky, vyrážejte alespoň o 10min. dříve, než byste normálně chtěli vyjít. Vyhnete se tím případnému stresu z nedochvilnosti, který byste mohli přenést na pejska.

CO SEBOU?
Není to tak jednoznačné, jak to vypadá - je důležité mít tyto věci správně zvolené!

Obojek: na výcvik je nehodný postroj nebo ohlávka. Pes by měl mít pohodlný obojek, ze kterého se nevyvlíká, často se doporučuje polostahovací obojek.

Vodítko: nevhodné jsou samozřejmě flexi (samonavíjecí) vodítka. Pro co nejlepší kontrolu nad psem je dobré zvolit pevné vodítko s oboustrannou karabinou, které můžete libovolně zkracovat.

Myslete na to, že psa budete prokrmovat i hodinu, proto je důležité zvolit vhodné pamlsky. Nejlepší budou ty, které vašemu psovi opravdu chutnají.

Zapomeňte na lidské piškoty! Ty obsahují cukr, který by ve větší míře psovi rozhodně neprospěl. Navíc se hodně drolí a jsou nepraktické. Taky nedoporučuji tvrdý neochucený sýr nebo párek. V omezeném množství neuškodí, ovšem raději bych to vynechala úplně. Obsahují hodně soli, vysušují a všeobecně jsou pro psa nevhodné.

Velmi chutné jsou třeba pamlsky PLATINUM. Jsou to poloměkké granulky, které se díky své konzistenci nedrolí a mají několik příchutí. Pro menší plemena je můžete rozdělit ještě na půl.

Jinak vhodné odměny jsou takřka všechny mňamky pro pejsky - ty větší pulte nebo kupujte menší pamlsky, abyste psa během výcviku nepřekrmili. Pokud nevíte, jaké množství pamlsků vám vystačí, tak berte dvojnásob toho, kolik jste si chtěli vzít. Čím více, tím lépe, raději aby zbylo, než aby chybělo.

Je to malá kapsička, kterou přichytíte například k opasku a během výcviku z ní vytahujete dobroty pro psa.

Nepodceňujte to. Pamlskovník je jeden z nejlepších pomocníku na cvičišti. Psa totiž nepřetržitě odměňujete a zásadní je, aby se k němu dostala odměna ve správnou chvíli. Nebude čas na to, abyste to dolovali z vlastních kapes nebo lovili ze sáčku. Výběr pamlskovníku je skutečně široký, lze použít i sportovní ledvinku.

Na mnoha cvičištích není přístup k pitné vodě, proto jí vždy berte sebou, pro pejska i pro vás. Nezapomínejte na misku, ať už cestovní nebo tu, kterou používáte doma.

Stopovačka: pro neznalé - jedná se o dlouhé vodítko (5-15m), na kterém se nacvičuje přivolání. Šikovnější si ho můžou vyrobit i doma. Stopovačka se hodí na výcvik i mimo cvičiště, především u pejsků, kteří rádi berou do zaječích, toulají se nebo nereagují na přivolání apod.

Aport: je dobré vybrat pro pejska atraktivní hračku/aport, kterou budete používat cíleně pouze k výcviku. Pejsek se tak naučí nosit věci.

Klikr: o něm jsem už psala, v dnešní době rozšířená pomůcka k učení různých triků. Používání je dobrovolné.
 


Komentáře

1 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 21:51 | Reagovat

Kdyby byl Crazy o hladu před tím, než jdeme na cvičák, tak bych přišla o ruce a ještě by neodcvičil vůbec nic - respektive by za 10 vteřin odcvičil úplně všechno :-D
Než vyrážíme, vždy cvičíme nějaké triky už po cestě, nebo odměňuju za nějaké běžnější věci (čekání na přechodu apod.), protože když má fakt hlad, na jeden povel Sedni si stihne sednout, dát pac, lehnout, chcípnout, uválet sudy a znova si sednout. :-D
Je na pamlsky hodně motivovaný a hlad ho přemotivovává, takže má většinou v sobě už tak čtvrtku dávky pamlsků co plánuju na cvičáku vypotřebovat :-D

Než jsem šla s Crazym na cvičák (respektive do školky) prvně já, šla jsem se podívat na lekci bez něj. Chtěla jsem vidět jak to tam chodí, jak se trenérka chová k lidem a psům.
Nakonec se nám tam, ale trenérky střídali, takže škola nebyla úplně to pravé.
Až s druhým cvičák jsem spokojená a chodíme tam dodnes, i když nepravidelně.

Ve výčtu věci mi jedna chybí - přetahovací hračka (ne aport). Alespoň na našem cvičáku je hojně využivaná jako odměna na uvolnění po delší době tréninku.

Jinak obojek se u nás používá jediě pevný, stahovací jsou zakázané (řetízky jen v přípravě na zkoušky, protože tam jsou povinné, a zapnuté na nestahování).

Kdo to zvládá, může klidně cvičit i na postroji, ale vím, že ne na všech cvičácích to trenéři zkousnou. Záleží i na tom, jak moc už je člověk se psem ve výcviku daleko. Většinou má Crazy na sobě jak postroj tak obojek a přepínám podle toho co zrovna cvičíme.

2 Liška Liška | Web | 3. listopadu 2016 v 4:39 | Reagovat

[1]: Já taky chodím na jiný cvičák, než na kterém jsem byla poprvé, ale to by bylo na dlouho :)

Jinak hračku zmiňuji, přišlo mi zbytečné to více rozepsat – zkrátka hračka/aport aneb něco atraktivního, samozřejmě i na případnou hru.

Jinak právě ta reakce Crazyho, že se může přetrhnout pro pamlsek, kor když není najezený, je velmi správná! Tohle mi dělal Woody první lekce taky, potom se naučil, že musí udělat jenom to, co mu řeknu a nepředvádět celý repertoár povelů, jak se mu zachce ;)
Pes se tak učí trpělivosti a vnímá na 100% svého pána i požadavky.

Ohledně obojků to rozmazávat nebudu, každé cvičiště podle trenérů může mít vlastní kritéria a je fakt, že psovod musí poznat, co mu nevíce při poslušnosti vyhovuje.

3 kovarka-eli kovarka-eli | E-mail | Web | 12. listopadu 2016 v 9:27 | Reagovat

Moc pěkný a praktický článek. Podle mě je tu shrnuté všechno, co potřebuje nováček vědět. Sama psa bohužel nemám, ale mám kamarádky, co na cvičák chodí, takže tak trochu tuším, jaká je většinou situace. Přeji mnoho štěstí s výcvikem!

4 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 13. listopadu 2016 v 9:12 | Reagovat

Určitě užitečný, a velmi pěkně napsaný článek. Nicméně já na cvičák nechodím. Když jsem adoptovala Kimmku (v té době jsem o psech věděla opravdu hodně málo), jsem chtěla chodit na agility, ale na všech cvičácích v okolí mi řekli, že vzhledem k tomu, že nemáme základy, tak nás nevezmou - doteď se divím proč. A druhá nepříjemná zkušenost zejména s takovými těmi cvičáky typu ZKK apod. bych tam ani nešla. Když jsem pracovala v PetCentru, všichni k nám chodili z cvičáku pro stahovací a poloostnatý obojky, že je prý bez toho na cvičák nevezmou... Takže asi tak :-)

5 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 16. listopadu 2016 v 17:58 | Reagovat

[4]: Stahovací obojky musí být tam, kde se připravuješ na zkoušky. Ty se totiž dělají na řetízkovém, stahovacím obojku. Ovšem výcvik má probíhat při nastavení na nestahování.
Na našem cvičáku, si každý může cvičit na čem (normálním) chce, takže je to super :-)
Stahovací (nastavené na stahování) a ostnaté obojky jsou dokonce zakázané.

6 Sarah's History Sarah's History | Web | 13. května 2017 v 11:10 | Reagovat

Přes léto se na cvičák se svým psíkem chystám, takže jsem za tento článek vděčná, alespoň vím, na co se připravit. Moc se mi líbí, jak pečlivě je vypracován! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama